Ajax’a taze kan!

Hollanda Eredivisie ekiplerinden Ajax, İngiltere Premier Ligi’nde mükemmel bir sezon geçiren Sebastien Haller’i 22,5 milyon Euro karşılığında kadrosuna kattı.

Ocak ayında gerçekleşen transferler arasında en pahalı bonservis bedeline sahip olan Haller, 2003’te ülkesi Fransa’nın altyapı merkezlerinden olan Vigneux’ta başladığı futbol kariyerinde 2010’da profesyonelleşme fırsatı buldu. Auxerre’in ikinci takımında profesonel kariyerine başlayan forvet orada geçirdiği dört yıl boyunca 57 maça çıkıp 29 gol kaydetti.

2015’te Utretch’e önce kiralık giden Haller, aynı yılın sonunda bonservisiyle Hollanda ekibine gitti ve iki yıllık macerasında 65 maçta 30 gol atıp dikkatleri iyice üzerine çekti ve Hollanda’dan ayrılıp vitesi iyice arttıracağı Eintracht Frankfurt’un yolunu tuttu.

Haller, Frankfurt’ta her ne kadar istatistik kâğıdında “büyülü” işler yapmamış olsa da hem toplu hem de topsuz oyunda yarattığı etkiyle taraflı-tarafsız her futbol izleyicisinin dikkatini çekti. Dönemin Ada futboluna prototip forvet olarak gitmesi pek de zaman almadı. Zira 2019’da West Ham United, Fransız forveti kadrosuna dahil etti.

West Ham’ın dalgalı geçen sezonlarına paralel bir performans sergileyen Haller, yine de takımın verimli parçalarından biri olmayı başardı. Öyle ki 22 Haziran 1994 doğumlu 1,90’lık forvet, Ocak ayının en pahalı transferi olarak Hollanda’da 34 puanla liderliği sürdüren ve 33 puanlı PSV’yle kıyasıya bir rekabet içinde olan Ajax’a “taze kan” olarak transfer oldu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar