Afrika Uluslar Kupası’nda çeyrek finalistler belirlendi

Kamerun’da devam eden Afrika Uluslar Kupası’nda son 16 turu karşılaşmaları dün akşam tamamlandı ve çeyrek finale kalan takımlar belli oldu.

Son 16 turunda turnuvanın en büyük sürprizine Tunus imza attı. Grubundan en iyi üçüncü olarak çıkan Kuzey Afrika ülkesi, turnuvanın favorilerinden Nijerya’yı eledi. Grubundaki üç maçı da kazanan Nijerya, Tunus’a tek golle boyun eğdi.

Nijerya gibi grup aşamasını lider olarak tamamlayan Fildişi Sahili, Gine ve Mali de çeyrek finale kalamadan Afrika Uluslar Kupasına veda etti. Kaderin bir cilvesi olarak Fildişi Sahili ve Mali, 120 dakikası golsüz berabere sona eren maçlarda seri penaltı vuruşlarıyla rakiplerine elendi. Fildişi Sahili Mısır’a 5-4, Mali de Ekvator Ginesi’ne 6-5’lik penaltılarla kaybetti.
Penaltı vuruşlarıyla rakibini eleyen bir diğer takım da Burkina Faso. Normal süresi 1-1 biten maçta 120 dakikalık uzatmalarda eşitliğin bozulmamasının ardından Gabon’u penaltı vuruşlarıyla 7-6 yenen Burkina Faso son sekize kaldı.

Gine’yi 1-0 yenen Gambiya da son sekize kalmayı başaran takımlar arasında yer aldı. Ev sahibi Kamerun, Senegal, Fas da 90 dakika sonunda rakiplerini eledi. Her üç ekip de en iyi dört üçüncü arasına giren takımları saf dışı bırakarak çeyrek finalist oldu. Ve üç takımın karşılaşmasında da rakipleri kırmızı kart nedeniyle maçı eksik tamamladı. Kamerun Komorlar’ı, Fas da Malavi’yi 2-1 ile geçerken Senegal, Yeşil Burun Adaları’nı 2-0’lık skorla yendi.

Son 16 turu karşılaşmalarının ardından çeyrek final eşleşmeleri de belli oldu. Mısır ile Fas arasındaki mücadele çeyrek final eşleşmeleri arasında en zorlusu olarak dikkat çekti. Cumartesi ve pazar günü oynanacak çeyrek finalde eşleşmeler ise şöyle:
Burkina Faso – Tunus
Senagal – Ekvator Ginesi
Gambiya – Kamerun
Mısır – Fas

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar