Afrika Süper Ligi’nin ayrıntıları belli oldu

Geçen ay 2023 yılının ağustos ayından itibaren düzenleneceği açıklanan Afrika Süper Ligi’nin ayrıntıları belli oldu. Afrika kıtasının en iyi takımlarını bir araya getirmeyi ve kıtanın Şampiyonlar Ligi’nden aha fazla para ödülü sunmayı planlayan organizasyonun ayrıntıları Afrika Futbol Konfederasyonu Başkanı Patrice Motsepe ve FIFA Başkanı Gianni Infantino tarafından duyuruldu.

100 milyon dolar ödüllü lig, ülke başına en fazla üç olmak üzere 16 ülkeden 24 takımı bir araya getirecek. Her takım, seyahat ve lojistiği karşılamaya yardımcı olmak amacıyla başlangıçta 2 milyon 500 bin dolar alacak. Afrika Süper Ligi’nin şampiyonu 11 milyon 600 bin dolar para ödülünün sahibi olacak. Afrika kıtasının halihazırda kulüpler düzeyindeki en büyük organizasyonu Afrika Şampiyonlar Ligi’ni kazanan takım 2 milyon 500 dolar ödülün sahibi oluyor.

2023 yılının ağustos ayında başlayacak olan Afrika Süper Ligi, bir sonraki yılın mayıs ayındaki final maçıyla sona erecek. BBC’nin haberine göre 2020-21 sezonunda 45 milyon dolar zarar eden CAF, organizasyondan 200 milyon dolar gelir elde etmeyi bekliyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar