Afrika futbolunun başına milyarder başkan

Fas’ın Rabat şehrinde bugün yapılacak Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) kongresinde bir ilke imza atılacak. Güney Afrikalı iş adamı Patrice Motsepe, CAF’ın ilk Güney Afrikalı başkanı olarak seçilecek. Motsepe, aynı zamanda CAF tarihindeki sekizinci başkan olacak.

Kasım ayında Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), CAF Başkanı Ahmad Ahmad’i yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle beş sene boyunca “her türlü spor faaliyetinden” menettiğini duyurmuştu. Bu hafta başında Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Ahmad’ın yaptığı başvurunun ardından cezasını beş yıldan iki yıla düşürdü. Böylece Rabat’ta yapılacak kongredeki başkanlık seçiminin önünde herhangi bir engel kalmadı.

Güney Afrika’nın önde gelen kulüplerinden Mamelodi Sundows’un da sahibi olan Motsepe, 2,4 milyar dolarlık kişisel servetiyle de kıtanın en zengin insanlarından biri. Motsepe’nin CAF başkanlığına seçilmesiyle Mamelodi Sundows ile olan ilişkisini de sona erecek. 59 yaşındaki iş insanının kulübün başkanlığını oğlu Tlhopei’ye devretmesi bekleniyor. Patrice Motsepe, Güney Afrika’nın en başarılı ragbi takımı Blue Bulls’un da ana hissedarı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar