2026’nın iki şehri belli oldu

Kanada, ABD ve Meksika, 2026 yılında tarihin ilk 48 takımlı Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. FIFA, altı yıl sonra düzenlenecek olan turnuvada ev sahipliğine aday olan 22 şehirden seçilenleri bu hafta içerisinde açıklayacak.

Perşembe günkü açıklamadan önce gelen haberlere göre, Toronto ve Vancouver’ın Dünya Kupası’ndaki 10 maça ev sahipliği yapacağı ifade ediliyor. Kanada milli takımının maçlarını oynadığı Edmonton’ın ise yarış dışı kaldığı belirtilse de şehrin Belediye Başkanı Amarjeet Sohi, kendilerine böyle bir kararın ya da haberin ulaşmadığını söyledi.

2018’de yapılan bir araştırmaya göre, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapılmasının altyapı yatırımları da hesaba katılınca Kuzey Amerika’ya 5 milyar dolarlık toplam etki veya 3 ile 4 milyar dolar arasında net etki yapacağı öngörülüyor. Organizasyona ev sahipliği yapacak şehirler açısındansa 160 ile 620 milyon dolarlık ekonomik aktivite tahmin ediliyor. Kamu maliyetlerinin çıkarılmasının ardından 90 ile 480 milyon dolarlık ekonomik aktiviteden bahsediliyor.

Aday şehirler arasında yer alan Houston’ın ev sahibi şehir olarak seçilmesi halinde 1 milyar doların üzerinde ekonomik aktivite olacağı öngörülüyor. Bir diğer aday şehir Nashville için ise bu meblağ 700 milyon olarak tahmin ediliyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar