Delta varyantı endişesi

Cuma günü İsviçre-İspanya çeyrek finaline ev sahipliği yapacak St. Petersburg’da Delta varyantıyla bağlantılı yeni vaka sayılarında artış görüldü. Dün 110 kişiyle rekor ölüm sayısı görülen St. Petersburg’da Finlandiya’nın Rusya ile oynadığı maçı izlemek için şehre gelen Fin taraftarlardan 300’ünün Covid-19 testi pozitif çıktı. Fin sağlık yetkilileri maçı izlemeye giden taraftarlara test yaptırmaları çağrısında bulundu.

Rusya’daki vaka ve ölüm sayılarındaki rekor artışa karşın EURO 2020 takviminde bir değişiklik yapılması öngörülmüyor. St. Petersburg’daki maçlar yüzde 50 doluluk oranıyla oynanıyor. Bu, maç başına 26 bin kişinin tribünlerde olması anlamına geliyor.

İngiltere’deki vaka sayılarındaki artış da endişe yaratıyor. Avrupa Komisyonu’nun üst düzey bir yetkilisi dün, pandeminin vurduğu İngiltere’nin Euro 2020’de yarı finallere ve finale ev sahipliği yapma konusundaki şüphelerini dile getirdi ve UEFA’yı şehir ve stadyum seçimini analiz etmeye çağırdı.

İngiltere’de Delta varyantının keskin yükselişi nedeniyle Avrupa Birliği’ndekinden dört kat daha yüksek bir sayıda enfeksiyon görülüyor. Buna karşın İngiliz hükümeti, yarı final ve final maçlarının başka bir yerde oynanmasına ilişkin önerileri reddetti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, 6-7 Temmuz’daki yarı finallerin ve 11 Temmuz’daki finalin Londra’da kalabalık bir seyirci kitlesi önünde oynanmasının anlamlı göremediğini söyledi. Endişelere rağmen, İngiltere’nin yeni Sağlık Bakanı Sajid Javid, hükümetin planlandığı gibi 19 Temmuz’da İngiltere’nin tüm virüs kısıtlamalarını kaldırma niyetinde olduğunu açıkladı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar