Rafael Nadal’dan 21. şampiyonluk

Avustralya Açık Tenis Turnuvası finalinde Daniil Medvedev’i 5 saat 24 saat süren beş setlik maçın sonunda yenen Rafael Nadal, 21’inci grand slam şampiyonluğunu kazandı.

Karşılaşmanın ilk iki setini 6-2 ve 7-5’lik tie-break kaybeden İspanyol raket, sonraki üç seti ise 6-4 6-4 ve 7-5 ile alarak 2020’deki Fransa Açık Tenis Turnuvası’nın ardından ilk grand slam şampiyonluğunu elde etti. 35 yaşındaki efsanevi raket, Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı da 13 yıl sonra ikinci kez kazandı.

Rafael Nadal bu şampiyonlukla 20’şer grand slam şampiyonlukları bulunan Roger Federer ve Novak Djokovic’i de grand slam şampiyonluğu sayısında geride bıraktı.

Son iki yıldır sakatlıklar mücadele eden İspanyol raket, 11 Eylül’de ayağından operasyon geçirmiş Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda yer alıp almayacağı geçen yılın son ayına kadar belirsizliğini korumuştu. Geçirdiği operasyondan sadece 150 gün sonra grand slam şampiyonu olan Nadal, Avustralya Açık Tenis Turnuvası öncesinde de sadece bir hazırlık turnuvasında mücadele etmişti.

35 yaş 241 günlük olan Rafael Nadal, Ken Rosewall ve Roger Federer’in ardından yılın ilk grand slam’ini kazanan en yaşlı üçüncü tenisçi oldu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar