İspanya’da sporda istihdam arttı

Pandeminin etkileri her ülkede ve her sektör derinden yaşanıyor. Spor ve eğlence sektörü istihdam açısından pandemiden olumsuz etkilenen sektörlerinin başında geliyor. İspanya’da pandeminin üzerinden geçen bir senede spor ve eğlence sektöründe istihdamda 31 bin 800 kişi azalış görüldü. Sektörde çalışan sayısı 193 bin 586 olarak gerçekleşti.

İki aylık düşüşün ardından İspanya’da geçen ay istihdamda yüzde 2,2’lik bir artış yaşandı. İstihdam sağlanan kişi sayısında 4 bin 102’lik bir yükseliş görüldü. Buna karşın pandemi öncesinde sektörde çalışan sayısı olan 225 binden hala çok uzak bir istihdam sayısı söz konusu.

Spesifik olarak bakıldığında İspanya’da Mart 2020 ile Mart 2021 arasındaki istihdam düşüşü yüzde 10,1 olarak gerçekleşti. Bu dönemde spor ve eğlence sektöründe işini kaybeden kişi sayısı 21 bin 864 oldu.

İspanya ekonomisinin tamamına bakıldığında ise bu dönemde işsiz kalan toplam kişi sayısı 401 bin 328. Mart ayında işsiz sayısında 60 binlik bir azalış meydana geldi. Böylece ülkedeki toplam işsiz sayısı dört milyonun altına düştü.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar