Google da spor yayıncılığına adım attı

Spor yayıncılığına adım atan teknoloji şirketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Amazon ve Apple’ın ardından Google da YouTube TV ile Amerika Futbol Ligi’nin (NFL) “NFL Sunday Ticket” adı verilen pazar günü yayınlarının haklarının yedi yıllığına sahibi oldu.

Google’ın yedi yıllık anlaşma için 14 milyar doların üzerinde bir meblağa imza attığı ifade ediliyor. Anlaşmayla YouTube TV ve YouTube Primetime Kanalları, 2023 sezonundan itibaren “NFL Sunday Ticket”ın ABD’deki yayın haklarına sahip oldu. Wall Street Journal, belirli kriterlere ulaşılması durumunda anlaşmanın değerinin daha da artabileceğine dikkat çekti. NFL, restoran ve barlardaki ticari hakları da 200 milyon dolara lisanslamak hedefinde.

1994’ten beri “NFL Sunday Ticket”ın yayın haklarına sahip olan DirecTV, halihazırda konut ve ticari haklar için sezon başına ortalama 1 milyar 500 bin dolar ödüyor. DirecTV, konut yayın haklarını Google’a kaptırsa da ticari hakları elinde bulundurma şansını dürdürüyor.

11 milyar doları geçen senelik yayın hakkı bedeliyle NFL, maç başına yayın hakkının en pahalı olduğu organizasyon unvanının da sahibi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar