Analiz | Maccabi Tel Aviv – Real Madrid

THY Euroleague’de İsrail ekibi Maccabi Tel Aviv, İspanyol temsilcisi Real Madrid’i konuk ediyor.

Maccabi Tel Aviv şu ana kadar çıktığı 20 Euroleague maçında 9 galibiyet alırken, Real Madrid 20 maçta 13 kez sahadan kazanan taraf olarak ayrıldı.

Çift maç haftasında Maccabi Tel Aviv, Olympiakos’a uzatmalarda kaybettikten sonra, Baskonia karşısında iyi bir reaksiyon gösterip 91-82 kazanmıştı. Real Madrid ise Bayern deplasmanında uzatmalarda kazandıktan sonra erteleme maçında Kızılyıldız’a 77-79 kaybetti. Maçın son bölümünde çift hanelerdeki farkı kapatmayı başaran Laso’nun öğrencileri maçı son topa taşımayı başarmıştı. Son hücumda herkes Walter Tavares’e hazırlanmış bir set beklerken, Laso’nun Tavares’i kenarda tutması ve Real Madrid’in son hücumdan boş dönerek maçı kaybetmesi eleştirileri de beraberinde getirmişti. Bu maçtaki mağlubiyetten ziyade Rudy Fernandez’in yaşadığı sakatlık ise Real Madrid adına daha büyük bir kayıp olarak dikkat çekti. Kariyeri boyunca bel sakatlıklarından çok çeken Rudy Fernandez, Kızılyıldız karşısında da bir hava topu mücadelesinde kötü düşmüş ve maça devam edememişti.

Maç özelinde değerlendirmeye gelecek olursak; Real Madrid’in 2.21’lik dev pivotu Walter Tavares ile boyalı alandan bir üstünlük kuracağı aşikar, Maccabi’nin potaya gitmekten ziyade yay gerisinden bulacağı isabetler burada çok değer kazanacak. Real Madrid’in oynadığı son Kızılyıldız maçında kariyer asist rekorunu kırarak double double yapmasına rağmen Nicolas Laprovittola’nın maçın en kritik bölümünde peş peşe verdiği yanlış tercihler ve kaçırdığı şutlar takımı aşağı çekmişti.

Facundo Campazzo’nun NBA’ye gidişinin ardından doğan boşluğu Abelde ve Laprovittola ile kapatmaya çalışan Laso bu oyunculardan beklediği verimi tam anlamıyla alamadı. Başta Scottie Wilbekin olmak üzere Maccabi kısalarının, Real Madrid’e sorun çıkartabilecek potansiyelde olduğunu düşünüyorum.

Real Madrid’in boyalı alandan, Maccabi’nin ise yay gerisinden hücumda üretkenlik göstermesini beklediğim bu karşılaşmada üst için baremide bir hayli uygun buldum.

153.5 Üst – 1.52

Analiz: OKBASKET

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar