Euroleague’in geleceği ne olacak?

Turkish Airlines Euroleague’in geleceği için kritik görüşmelerin yapıldığı ve A lisanslı takımların katıldığı toplantı Salı günü Barcelona’da yapıldı.

Toplantıda şu anda Euroleague’in CEO’su olan Jordi Bertomeu’nun geleceği tartışıldı. Fenerbahçe Beko, Real Madrid, Barcelona ve Baskonia dörtlüsü Bertomeu’nun kalmasına dair görüş belirtirlerken Zalgiris Kaunas, Anadolu Efes, Maccabi Tel Aviv, Panathinaikos, Olympiacos, CSKA Moskova ve Bayern Münih aksi yönde oy kullandılar. Fransız ekibi ASVEL ise tarafsız konumda yer aldı.

Jordi Bertomeu’nun yerine adaylar olarak Zalgiris’in GM’i Paulius Moteijunas ve Bayern’in GM’i Marko Pesic gösterilirken Pesic’in bu fikre sıcak bakmadığı ancak Moteijunas’ın bu adaylıktan dolayı onur duyduğu belirtildi.

Yapılan bu toplantının yankıları halen daha devam ederken Eurohoops’tan Aris Barkas imzalı habere göre NBA yönetimi, FIBA’ya içerisine Euroleague’i de alacak yeni bir organizasyon ve yönetim şekli için bir mektup gönderdi. Hatırlanacağı üzere NBA, Afrika’da yeni bir basketbol yönetimini kapsayan BAL’ı kurmuştu.

Avrupa cephesinden küçük bir kesim bu fikre sıcak baksa da genel kanı olarak şu anda NBA ile bu şekilde bir ortaklığa girilme durumu bulunmuyor. Ancak Jordi Bertomeu’nun geleceğine bağlı olarak işlerin değişebileceği detaylarda yer alıyor.

Önceki İçerikBologna vs Milan
Sonraki İçerikLille vs Brest

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar