Oyun kalede başlar!

Calcio Datato tarafından Serie A’da kalecilerin oyuna katkısına dair yapılan analiz sonuçları paylaşıldı. İtalya kaynaklı blogun araştırmasında Napoli ve Juventus’un sırasıyla %67,42 ve 67,26’lık oranlarla ilk iki sırada yer aldığı görülürken bu iki takımı Lazio, Bologna ve Sassuolo takip ediyor. Analizde Napoli ve Juventus’un üst sıralarda olmasının en büyük nedeninin aut atışının ceza sahasından dışarı çıkma zorunluluğunun değişmesinden kaynaklı olduğu ve bu yüzden en geriden oyunu başlatma oranlarının arttığı belirtildi.

Araştırmada Sassuolo, Napoli ve Juventus’un rakibin ön hattını aşmak için savunmadan orta saha ya da kanat bölgesine gönderdiği kısa pas, ara pas ya da havadan oynanan topların %90’dan fazlasının ilk 50 metrede son bulduğu paylaşıldı. Kaleci atışlarının haritasının da çıkarıldığı analizin kayda değer sonuçları var. Örneğin Sassuolo, Consigli’nin ayaklarının kalitesi sayesinde kendi yarı sahasında yer alan orta sahalar ile hücumcuları bulmakta zorlanmıyor. Öte yandan Atalanta ise topu kanatlar ve forvetlere göndermeyi tercih ediyor, kendi yarı sahasının merkezine neredeyse hiç top göndermiyor. Buna bir diğer örnek ise Hellas Verona. Verona aut atışlarını forvetlerine ya da son 50 metrede yer alan 10 numarası Antonin Barak’a doğru kullanmayı tercih ediyor.

Kendi yarı sahasında oyun kurmayı tercih eden takımların yanı sıra ligde kalecilerini topu direk rakip yarı sahaya göndermeyi tercih eden takımlar da bulunuyor. Bu konuda Hellas Verona rakiplerine göre büyük bir farkla önde yer alırken ikinci olan rakibi Atalanta ile arasında %30’dan fazla fark var.

Önceki İçerikLingard’dan geç itiraf!
Sonraki İçerikIbrahimoviç uzattı

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar