Fransa çözüm arıyor!

Fransa’nın profesyonel liglerden sorumlu birliği olan Ligue de Football Professionnel (LFP), Ligue 1 ve Ligue 2 maç yayınlarının yeni sezondaki hakları için çözümler arıyor.

L’Equipe’de yer alan haberde şu ana kadar LFP yönetim kurulunun aklına yatan en iyi çözümün LFP’ye ait kurulacak bir kanal ya da yayın hizmeti olduğu belirtildi. Kurulacak olan bu kanalda Ligue 1 maçlarının %80’i ve Ligue 2 maçlarının tamamının yayınlanması planlanıyor. Hali hazırda her hafta sonu iki tane Ligue 1 maçını yayınlamak için yıllık 330 milyon Euro’dan 2024’e kadar sözleşmesi bulunan Canal+’a ait olan kontratta 50 milyon Euro değerinde bir artış yapılarak yenilenmesi gündemde.

Dün yapılan toplantıda “made in LFP” adı verilen projenin yönetim kuruluna sunulduğu öğrenilirken bu sezon Mediapro ile yaşanan yayıncı krizi sonrası yönetim kurulunun yeni bir yayıncı bulmanın çok zor olduğunu düşündüğü aktarıldı. LFP’nin televizyon haklarından sorumlu genel müdür yardımcısı Mathieu Picot’un yaptığı sunumun nispeten başarılı olduğu belirtildi.

Kurulacak kanallar için ayda 10-11 Euro üyelik ücreti alınması düşünülürken LFP’nin maç yayınlarının teknik kısmıyla alakalı öne çıkan üç ağ sağlayıcısıyla görüşmeler yaptığı bilgisi verildi. Kanallarda hafta içi saat 18:00’den başlayarak gece yarısına kadar programların yapılması ve hafta sonu daha geniş kapsamlı içeriklerin olması planlanıyor. Bundan önce kapanan Telefoot kanalı çalışanlarının buraya katılması da olasılıklar arasında.

Ligue 1 kulüp başkanlarının bu girişimi destekledikleri belirtilirken Ligue 2 kulüp başkanları da bunu maçların tam anlamıyla yayınlanabilmesi için tek çıkış yolu olarak görüyor. Kanalın yayın giderlerinin yıllık 56 milyon Euro olması beklenirken LFP, bu girişimin iki yıl sonrası için yıllık net 200 milyon Euro gelir elde etmeyi amaçlıyor.

Her ne kadar LFP’nin kendi televizyon ağını kurma girişimine sıcak bakılsa da şu an için kesin bir karar alınmadığı ve LFP’nin geçen sezona kadar Fransa’da maçları Canal+ ile ortak yayınlayan beIN Sports’dan teklif beklediği fakat Katarlı yayıncının buna pek niyetli olmadığı haberde yer alan bir başka bilgi.

LFP, 2011’de maçları yayınlamak adına CFoot adlı bir kanal kurmasına karşın kanalın ömrü uzun süreli olmamıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar