Array

Avrupa’da dikkat çeken 10 transfer

Pandeminin futbol ekonomisini de derinden etkilediği dönemde transfer harcamaları, özellikle ara transfer sezonunda gözle görülür biçimde düştü. Hal böyle olunca bu yıl ara transfer döneminde büyük çapta transferler göremesek de bizce ilginç 10 transfer hamlesini derledik.

1) Jesse Lingard – West Ham United
2017-18 sezonundaki çıkışından sonra kendisinden haber alınamayan Lingard, kiralık olarak West Ham’ın yolunu tuttu. 10 numara pozisyonu için daha güçlü ve formda rakipleri olacak Lingard’ın sağ kanat rotasyonunda kendisinden beklentilerin çok da yüksek olmadığı bir ortamda tekrar çıkış yakalama şansı olabilir.

2) William Saliba – OGC Nice
Arsenal’in geçen yaz büyük umutlarla transferine rağmen Premier League seviyesinde süre dahi alamayan Saliba’nın Fransa’ya geri dönüşü hem kendisinin maç ritmi ve gelişimi açısından hem de Nice’in tecrübeli stoperi Dante’nin sakatlıktan dolayı sezonu kapatmasından dolayı her iki taraf için kazançlı oldu diyebilmek mümkün. Vieira’nın ayrılışından sonra yardımcı antrenör Ursea’nın arka üçlüsünde kendisi gibi genç stoperlerin olduğu bir rotasyonda liderlik yapıyor.

3) Morgan Sanson – Aston Villa
Bu transfer döneminde Premier League’de nadir harcama yapan kulüplerden biri olan Aston Villa’nın Marsilya’dan transferi Morgan Sanson onlar adına nokta atışı denilebilecek bir transfer. İyi bir box-to-box oyuncusu olan 26 yaşındaki Fransız, Barkley’in merkezde görev aldığı dönemlerde onun savunma zaaflarını kapatabilecek düzeyde.

4) Jean-Phillippe Mateta – Crystal Palace
Palace’ın geçen yaz da ilgilendiği Mateta, güney Londra ekibinin elindeki forvetlerin istenilen performansı verememesinden ötürü bu dönem İngiltere’nin yolunu tuttu. Roy Hodgson’ın sevdiği tarzda bir forvet oyuncusu olan Mateta bu sezon Bundesliga’da 8 gole doğrudan etki etti.

5) Willian Jose – Wolverhampton
Jimenez’in kafatası sakatlığından ötürü Wolverhampton’da forvetteki tek alternatif olarak 18 yaşındaki Fabio Silva’nın kalması Willian Jose’nin transferine ön ayak oldu. La Liga’da oynadığı son 5 sezon gole çift haneli sayılarda direkt katkı veren 29 yaşındaki forvet kâğıt üstünde iyi bir tercih denilebilir.

6) Luka Jovic – Eintracht Frankfurt
Kariyer çıkışını yaptığı Eintracht Frankfurt’a kiralık olarak geri dönen Jovic, Bas Dost’un Brugge’e satışından sonra takımın en skoreri Andre Silva’yı yedekliyor. Jovic, siz bu satırları okurken çıktığı dört Bundesliga maçında 3 gol atma başarısı gösterdi.

7) Dominik Szoboslai – RB Leipzig
Leipzig’in bir nevi sağ cebinden alıp sol cebine koyduğu Macar yükselen yıldızın transferi bu listedeki transferlere oranla biraz daha erken duyuruldu. Leipzig’e önümüzdeki sezondan itibaren katılacak olan Szoboslai, Nagelsmann yönetimindeki Leipzig’in dinamik oyununda kuşkusuz merakla beklenen isimlerden biri olacak.

8) Moussa Dembele – Atletico Madrid
Lyon’a geldiği günden bu yana fırtına gibi esen Dembele, bu sezonla beraber Rudi Garcia’nın rotasyonundan düşünce kendisi için en uygun kulüp ve liglerden birine gitti. Simeone’nin çift forvetli oyununda savunma yönünü biraz daha geliştirmesi halinde Suarez’in partneri olarak şans bulabilir.

9) Sebastien Haller – Ajax
2014-15 sezonundan başlayarak üç sezon Eredivisie’de ter döken Haller, dört sezon sonra geri döndü. Kariyer çıkışını yaptığı Eintracht Frankfurt performansı sonrası 50 milyon euroya transfer olduğu West Ham’da beklentileri karşılayamayan forvet, Ajax’ta şu ana kadar çıktığı altı maçta 6 gole direkt etkide bulundu.

10) Ozan Kabak – Liverpool
Bizim için ekstra öneme sahip bu transfer, hem Ozan’a Schalke’deki kaostan kurtulup son şampiyon Liverpool’da kendini gösterebilme fırsatını sunacak hem de Jürgen Klopp’un şu ana kadar 12 farklı stoper tandemiyle çıktığını düşündüğümüzde defansta elini biraz olsun rahatlatacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar