Afrika Süper Ligi hayata geçiyor

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF), Afrika Süper Ligi projesinin gelecek yılın ağustos ayında hayata geçeceğini açıkladı. Turnuva ile ilgili ayrıntılar önümüzdeki günlerde yapılacak bir sunum ile paylaşılacak.

Organizasyonla ilgili gelen ilk bilgilere göre, toplam ödülün 100 milyon dolar, Afrika Süper Ligi’ni kazanan takımın ise 10 milyon dolar para ödülünün sahibi olacağı ifade ediliyor. Turnuvanın formatında Afrika kıtasının en iyi 24 takımı sekizerli üç grubu ayrılacak. Her takım gruptaki diğer takımlarla evinde ve deplasmanda iki maç oynayacak.
Afrika Süper Ligi’ne katılabilmek için kulüplerin altyapı akademileri ve kadın futbol takımlarının olması şart koşulacak. Ayrıca kulüpler kendi liglerinde son yıllarda elde edilen sonuçlara göre seçilecek ve coğrafi olarak kuzey, merkez-batı ve güneydoğu olarak ayrılacak.

Geçen yıl Mısır’da düzenlenen CAF Olağanüstü Genel Kurulu’nda, CAF’ı oluşturan 54 üye federasyon oybirliğiyle Afrika Süper Ligi lehine oy kullanmıştı. Oylama sonucunda başkan ve organizasyonun yönetim kuruluna turnuva sürecini ilerletme yetkisi de verilmişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar