En iyi üçüncü sıralamasında son durum

Avrupa Şampiyonası’nın 24 takım formatına geçmesiyle son 16 turuna yükselecek olan takımları belirleme işi bir hayli ilginç bir durum aldı.

Altı grubun her birini ilk ikide bırakan toplam 12 takım bir üst tura yükselmeyi cebe koyarlarken altı gruptan dört en iyi üçüncü bir üst tura yükselmeyi başaracaklar.

EURO 2016’da ilk defa yaşadığımız bu tecrübede hatırlanacağı üzere Slovakya, İrlanda, Portekiz ve Kuzey İrlanda en iyi üçüncüler olmuş ve Türkiye ile Ermenistan gruplarını üçüncü bitirmelerine karşın sahip oldukları dezavantaj nedeniyle bir üst tura yükselememişlerdi.

Grup maçlarında sona yaklaşılmasıyla birlikte şu ana dek şu takımlar bir üst tura yükselmeyi garantilediler:

İtalya
Belçika
Hollanda
İngiltere
Avusturya
Galler
Hırvatistan
Danimarka

Bugün İsveç-Polonya, Slovakya-İspanya, Portekiz-Fransa ve Almanya-Macaristan maçlarının sonlanmasıyla birlikte 26 Haziran’da başlayacak olan son 16 turunun tüm ekipleri belirlenmiş olacak.

Türkiye, İskoçya, Rusya ve Kuzey Makedonya turnuvaya %100 veda ederlerken en iyi üçüncü sıralamasında şu an için başı İsviçre çekiyor ve onları Çekya, Finlandiya ve Ukrayna takip ediyor. Ancak bugün oynanacak olan maçların ardından bu tablo biraz değişebilir.

En iyi üçüncü sıralamasını etkileyen faktörler şu şekilde:

  1. Gol
  2. Averaj
  3. Atılan gol
  4. Kazanılan maç sayısı
  5. Sarı ve kırmızı kart
  6. Takımların Avrupa sıralaması

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar