Usain Bolt’tan yeni ayakkabılara eleştiri

Tarihin en hızlı adamı olan Usain Bolt, Tokyo Olimpiyat’larının başlangıcına gelinmesiyle birlikte basında yüzünü daha fazla göstermeye başladı. Kingston’da Reuters’e verdiği röportajda Bold, Nike öncülüğünde geliştirilen yeni ayakkabılara eleştirilerde bulundu.

Bolt sözlerine, “Bu ayakkabıların haberlerini gördüğümde neler olacağını anlamadım” diyerek başladı ve devam etti: “Sonrasında biraz araştırma yaptım ve… Dostum bu adil değil. Ayakkabılardaki ultra hafiflik ve muazzam yere basma gücü sayesinde koşucular hiç olmadığı kadar hızlı olabilecek. Eskiden ayakkabılarımızı vücutlarımıza göre dengelerdik ancak şu anda ayakkabı ne olursa olsun sadece spikes olsun, yeter.”

Spikes adındaki bu ayakkabılar Nike öncülüğünde geliştirildi. Hafifliği ve uzun çivileriyle öne çıkan ayakkabının özellikle kısa mesafe koşucularına çok daha hız kazandırması bekleniyor. Bolt, eğer kendi döneminde süper spikes ayakkabılarla yarışıyor olsaydı dokuz saniyenin altına inebileceğini iddia ederek konuya dair görüşlerini noktaladı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar