Shaq’tan gecikmiş itiraf

NBA basketbolu kuşkusuz ki eğlence ile kalitenin en üst seviyede buluştuğu bir spor branşı. Ve eğlence ile kalite arasındaki ince kırmızı çizgide Shaquille O’Neal, olağanüstü basketbol yeteneklerini, biraz kibirle biraz da atışmaya kaçan demeçleriyle birleştiriyor.

Kobe Bryant’la birlikte Los Angeles Lakers’ta milenyum başındaki NBA Finalleri’ne damga vuran Shaq, Kobe’yle birlikte takımını, Allen Iverson’ın Philadelphia 76ers’ı karşısında şampiyonluğa taşımıştı.

TNT’deki programında eski defterler açıldığında “Big Aristo” lakaplı efsanevi yıldız, “Size bir itirafta bulunacağım. Karşısında oynadığım bazı basketbol oyuncularını izlemeyi o kadar çok seviyordum ki, onlara blok yapmak istemiyordum,” dedi ve ekledi: “Bu isimler Jason Williams, Allen Iverson, Vince Carter ve Tracy McGrady”

“Özellikle de Allen’ın hareketlerini izlemek büyük bir keyif veriyordu. Onun topla dans etmesini izlemek bazen maçta oynamaktan daha neşeli hâle gelebiliyordu, istesem onu defalarca kez bloklardım ama bunu istemedim. Doğrusu, diğer tüm isimler gibi ona da saygı duyuyorum ama istesem şutlarını yüzlerce kez bloklayabilirdim.”

Shaq’in demeci biraz fazla yüksek perdelere çıksa da istatistik tablosunda bize sunduğu rakamlar, bu konuda fazlasıyla önemli. Üç defa yılın en iyi savunma takımına seçilen 48 yaşındaki Shaq, normal sezonda oynadığı 1207 maçta tamı tamına 2732 blok yapmayı başardı. Play-off macerasındaki 216 maçta ise bu rakam 459 idi.

Önceki İçerikRöportaj | Martin Schiller
Sonraki İçerikThe Inside Story

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar