Euroleague’de beşinci maçlar öncesi son durum

Euroleague play-off serilerinde bu sezon, son dönemlerde alışık olmadığımız bir tablo karşımıza çıkıyor. Zira dört eşleşmenin üçünde “kazan ya da eve git” maçları oynanacak.

Fenerbahçe Beko, koronavirüs vakaları nedeniyle eksik çıktığı CSKA Moskova maçlarında galibiyet alamadan sezonu noktalarken bir diğer temsilcimiz Anadolu Efes, 2-0 öne geçtiği seride Madrid’de aldığı iki mağlubiyetin ardından Sinan Erdem’e biraz endişeyle dönüyor.

Efes’te herhangi bir sakatlık problemi bulunmazken baş antrenör Ergin Ataman’ın Madrid’deki iki maçta pota altı müdafaasında yaşanan sorunlara bir çözüm bulmak için farklı bir ilk beşle sahaya çıkması bekleniyor. Rakip Real Madrid ise Walter Tavares’ten yoksun çıktığı üçüncü ve dördüncü maçları kazanmanın getirdiği momentumla İstanbul’a geliyor. Bugün akşam İstanbul’a gelecek olan kafilede sezon başında sakatlanan Anthony Randolph dışında bir eksiklik bulunmuyor. Yıldız uzun Tavares ise koç Pablo Laso’nun görev vermesi halinde forma giyebilecek durumda.

Real Madrid gibi 2-0’dan 2-2’lik beraberliği yakalayan Bayern Münih, sezonun en yüksek bütçeli üç kadrosundan birine sahip olan Armani Milano karşısında Final Four bileti arıyor. Jalen Reynolds, Wade Baldwin ve Vladimir Lucic önderliğindeki Bavyera ekibinde yetenekli oyuncu Nick Weiler-Babb’ın son durumu belirsizliğini koruyor.

İtalyan devi Armani Milano’da ise herhangi bir sakatlık sorunu bulunmuyor. Ancak baş antrenör Ettore Messina’nın Münih’te yaşanan oyun kurma problemleri sonrasında rotasyonunu daha daraltacağı ve farklı bir planla oynayacağı aktarılıyor.

Serilerdeki en beklenmedik ilerleme ise kuşkusuz Barcelona ile Zenit arasında yaşanıyor. Zira Nikola Mirotic, Cory Higgins, Pau Gasol, Brandon Davies gibi bir yapıya sahip olan Barça, sezonun en düşük bütçeli takımlarından biri olan Zenit karşısında elenmenin eşiğine gelmiş durumda.

Evinde bir maç kaybeden Katalanlar, her ne kadar Rusya deplasmanından bir zafer çıkarmış olsa da dördüncü maçı kaybederek Pau Blaugrana’ya endişeyle dönüyor.

Barcelona’da Leandro Bolmaro’nun son maçta daha fazla sorumluluk alması beklenirken Zenit antrenörü Xavi Pascual’in Kevin Pangos önderliğindeki bol perdeli hücum ve adam değişmeli savunma stratejilerinde değişime gitmesi beklenmiyor.

Şu an için tüm maçların 4 Mayıs 2021’de oynanacağı düşünülüyor ancak üç maçın önemi göz önüne alındığında Euroleague yönetiminin bu programda bir değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Anadolu Efes-Real Madrid serisinin galibi yarı finalde CSKA Moskova ile oynayacak, diğer serilerin galipleri Köln’deki Final Four’da kozlarını paylaşacaklar.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar