“Daha ne kadar iyi olabilir?”

Luka Doncic, 1999’da Slovenya’nın Ljubljana şehrinde doğdu… 2012’de İspanya’nın minikler kategorisinde Real Madrid formasıyla kazanmadık kupa ve madalya bırakmayan biri. 2015’te Real Madrid’in birinci takımıyla lig maçlarına çıkan, Sergio Llull’ünden Felipe Reyes’ine kadar herkese söz geçiren, 2018’de 19’unda NBA’e gitmeden önce 79 Euroleague maçına çıkan, Slovenya Milli Takımı’yla 2017 EuroBasket’i kazanan biri o.

İki yıllık NBA macerası geride kalan ve üçüncü yılını inşa eden Luka, Dallas Mavericks’te geçen serüveninde bir kez All-Star seçildi, tonlarca rekor kırdı ve Yılın Çaylağı ödülünü kazanırken LeBron James’inden Shaq O’Neal’ına kadar aktif-emekli tüm yıldızların saygısını kazandı.

Çaylak sezonunda 21,2 sayı, 7,8 ribaund ve altı asist ortalamalarını yakalarken geçen yılı 28,8 sayı, 9,4 ribaund ve 8,8 asist ortalamalarıyla tamamladı.

Her maçta en az bir kez “Nasıl yaptı bu hareketi!” cümlesini dedirten El Niño Maravilla, bu yıl 23 maçta 27,9 sayı, 8,7 ribaund ve 9,5 asist ortalamalarını yakalamış durumda ve gün geçtikçe daha da iyi bir basketbol oynuyor.

Luka’ya dair en tanımlayıcı yorumlardan birini Golden State Warriors’ın süper yıldızı Steph Curry yaptı:

“Luka Doncic daha ne kadar iyi olabilir?. Bu cevaplaması zor bir soru. Oyunu tertemiz okuyor ve oynuyor. Onu savunma imkânsız. Ve işin en korkunç tarafı, bunu çaylak yılından beri, 19 yaşından beri yapıyor ve şu anda sadece 21 yaşında! Her geçen maç haftasında daha da iyiye gidiyor. Şu anda çok ama çok elit bir seviyede oynuyor. Tavanının ne kadar yüksek olduğunu belirlemek zor.”

Luka’nın takımı Dallas Mavericks, bu sezon 24 maçta aldığı 10 galibiyet ve 14 mağlubiyetle play-off yarışında 14. sırada yer alıyor. Sekizinciyle arasında iki galibiyet fark olan Mavs, bakalım Doncic önderliğinde işleri tersine çevirebilecek mi?

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar